10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a nyugalmat, a biztonságot jelenti, és ez így van jól. Ugyanakkor pont ezért gyakran problémás a gyerekeket rávenni az otthoni tanulásra, olvasásra, vagy éppen a házi feladat elkészítésére. Biztosan Te is ismered a tüneteket: alkudozás, kifogáskeresés, halogatás vagy éppen bambulás ki az ablakon.
Ma olyan ötleteket olvashatsz, melyek segítenek gyermekednek gyorsabban, könnyebben és hatékonyabban tanulni, hogy megspórolhass magatoknak néhány veszekedést.
1. Csendet!
Alapvető, mégis sokszor elfelejtkezünk róla: Mindig győződj meg róla, hogy gyermeked csendes, nyugodt, jól megvilágított helyen írja a házi feladatát, ne TV vagy más zavaró tényező mellett.
2. Készülj fel!
Szoktasd rá gyermeked, hogy készüljön fel a házi feladat elkészítésére. Készítsen oda az asztalra minden eszközt, amire szüksége lesz. Legyen ott a ceruza, toll, vonalzó, szótár, feladatgyűjtemény, tankönyv. Így nem kell minden apróságért felkelni és elszaladni, és nem zökken ki a tanulásból.
3. Tervezés!
Segíts gyermekednek kialakítani a megfelelő időbeosztást. Próbáljatok minden nap körülbelül ugyanakkor leckét írni. Semmiképpen se halogassátok vacsoraidőig a tanulást. Ha esetleg nagyobb horderejű közös munkáról van szó, próbáljátok inkább szombat vagy vasárnap összehívni az osztálytársakat.
4. Így segíts!
Ha a gyermeked segítséget kér házi feladatához, ne oldd meg helyette a feladatot! Ha megszokja, hogy örökösen te írod meg a leckéjét, nem lesz hajlandó gondolkodni, mindig az egyszerűbb utat fogja választani. Inkább vezesd rá a megoldásra, mutass példákat, vagy magyarázd el, hogyan kell megoldani!
5. Figyelj a tanárra!
Folyamatosan kommunikálj a tanárral, az ő utasításai alapján írjátok meg a leckét. Fontos, hogy gyereked lássa, hogy ez közös csapatmunka kell, hogy legyen.
6. Nehezek előre!
Tanítsd meg gyermekednek, hogy mindig a legnehezebb, leghosszadalmasabb feladattal kezdjen, és csak utána jöhetnek a könnyebbek. Így sokkal gyorsabban végez, mert az elején még pihentebb, jobban fog az agya. Így több sikerélménye lesz a tanulás során.
7. Mozdulj!
Ha úgy látod, hogy gyermeked tanulás vagy gyakorlás közben elfáradt, figyelme lanyhul, már nem tud koncentrálni, és emiatt nem boldogul a feladattal, akkor ne veszekedj vele, hanem inkább tartsatok egy rövid szünetet! Csak egy kis játék és mozgás után folytassátok tovább a munkát.
8. Ünnepeljetek!
Ha gyermeked sikeresen megcsinálja a házi feladatát egyedül, ha látod, hogy keményen dolgozik, és valamilyen jó jegyet hoz az iskolából, akkor ünnepeljétek meg a sikert: látogassatok meg egy cukrászdát, rendeljetek egy pizzát, vagy menjetek el közösen egy nagy sétára játszótéri kirándulással. Ezzel pozitív visszajelzést adsz gyermekednek!
9. Kérdezz rá!
Bármilyen gyorsan, szépen olvas gyermeked, mindig győződj meg arról, , hogy megérti-e az olvasott szöveget! Az olvasás végén tegyél fel neki kérdéseket a szereplőkkel vagy a történettel kapcsolatban. Előbb tényekre kérdezz rá, használj „Ki..”, „Mi…”, „Mit…”, „Hol…”, „Mikor…” kezdetű kérdéseket. Később már rákérdezhetsz a véleményére is. („Miért…?”, „Te mit tettél volna…?”, „Szerinted…?”) Így meggyőződhetsz róla, hogy megértette és megegyezte-e az olvasott szöveg tartalmát.
10. Miről szólt?
Akár Te olvasol gyermekednek, akár ő olvas fel Neked, mikor végeztetek, kérd meg gyermeked, hogy mesélje el a történetet a saját szavaival is. Egyrészt ebből egyértelműen kiderül, hogy mit értett meg a történetből, másrészt a logikája, a sorrendemlékezete, és a beszédkészsége is fejlődik így.